Karagöz yeniden sokaklarda! (Sözcü)

Oyuncu, yazar Ayhan Hülagü, Hayali Küçük Ali’nin ‘Salıncak Sefası’ndan uyarladığı Salıncak oyunuyla Hacıvat ve Karagöz’ü yeniden sokaklara indirdi. Hülagü’nün sergilediği ‘gölge oyunu’ büyük ilgi görüyor.
6 Haziran 2017 – 10:48

Kültürel, tarihi dokusuyla yerli yabancı turistlerin gözde semtlerinden Balat sokaklarında Karagöz ve Hacivat ile perde açan Hülagü, oyunu çocuklara ayrı yetişkinlere ayrı oynuyor. İşsiz kalan Karagöz’ün salıncakçı olma öyküsünü anlatan oyun, iş bilmez, kaba, bilgi yoksunu bir adamın başından geçen komik olayları konu ediniyor. Sırtını geçmişe yaslayan oyun, bugünün Türkiye’sini de hicvediyor.

ayhanhulagu

‘BALAT’IN KÜLTÜRÜNE HACİVAT VE KARAGÖZ İLE DAHİL OLDUM’
Balat mahalle kültürünün var olduğu nadir semtlerden. Antika mezatları yapılan, bozacıların, eskicilerin sokaklarında dolaştığı, bakkalı, manavı, terzisiyle yaşayan bir yer. Mahallenin sakini olarak bu sıcaklığa karagöz ile dâhil olmak istedim. İftardan sonra sokağa perde kuruyorum. İnsanlar sokağın ortasına serilen halılara, küçük taburelere oturup gösteriye dâhil oluyor. Çocuk, genç, ihtiyar, yerli-yabancı farklı yaş ve sınıftan insanlar bu nostaljinin bir parçası oluyor. Bu samimi, sıcak buluşma izleyen kadar benim için de çok özel, değerli.
salincak
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close