Karagöz Amerika’da (Milliyet Sanat)

Ayhan Hülagü, Amerika’da kurduğu Karagoz Theatre Company ile geleneksel gölge oyunu Karagöz’ü Amerika’ya taşıdı. Washington DC başta olmak üzere Amerika’nın farklı eyaletlerinde sahne alan sanatçı, gölge oyununun yurt dışında farklı yoğun ilgi gördüğünü söylüyor.
Karagoz 2009 yılında Unesco tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine alındıktan sonra tüm dünyanın dikkatini çekti. Üniversitelerde paneller düzenlendi, Karagöz eğitimleri düzenlendi, festival organize edilmeye başlandı. Oyuncu, yazar Ayhan Hülagü Karagöz’ün daha geniş kitleler tarafından tanınması için Amerika’da gölge oyunu gösterileri yapan gezici bir tiyatro kumpanyası kurdu. İlk performansını Amerika’nın başkenti Washington DC’de yapan sanatçı, Virgina ve Iowa’da özel gösteriler yaptı. Amerika’nın önde gelen kukla festivallerinden Great Plains Puppet Festival’in açılışını karagöz oyunuyla yapan Hülagü, Muhittin Sevilen’in oyunlarından uyarladığı ‘Salıncak’ ve ‘Cadının Ormanı’ oyunlarını İngilizce ve Türkçe sahneliyor. Karagoz Theatre Company çatısı altında sahne alan sanatçı, Amerikalıların gölge oyunuyla Türklerden daha fazla ilgilendiğini aktarıyor.
İki yıl önce İstanbul’da karagöz üçlemesine başlayan Hülagü, projenin ikinci ayağında yurt dışında sahne alıyor. Genç sanatçı projesini şöyle özetliyor: “Karagöz üçlemesine İstanbul’da başladım. Projemin ilkinde İstanbul’un sokaklarında gösteri yaptım. İkinci projem Karagöz yolda. Bu kapsamda Amerika başta olmak üzere farklı ülkelerde gösteriler yapıyorum. Amerika’daki turnem tamamlandıktan sonra Avrupa’da sahne alacağım. Üçlemenin sonuncusu ‘Karagöz evinde.’ Karagöz’ün dünyayı gezerkenki deneyimleri üzerine bir oyun yapıp tekrar Türkiye’de seyirci karşısına çıkacağım. Amerika turnem şu anda şahane geçiyor. Keyifli, sıradışı bir deneyim. Bu süreçte gölge oyunumuzu dünyaya tanıtma şansı bulmak beni inanılmaz mutlu ediyor.”
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close