Harvard Üniversitesi’nde Karagöz’e yoğun ilgi (Forum USA)

Anadolu’nun geleneksel gölge oyunu Karagöz, ABD’de yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Karagöz’ü dünyaya tanıtmak için Amerika’da kurulan Karagöz Theatre Company’nin kurucusu Ayhan Hülagü, oyuncu, yazar Sona Tatoyan ile birlikte Karagöz’ü Harvard Üniversitesi’nde görücüye çıkardı.

Dünyanın en iyi üniversitesi olarak görülen Harvard’ın ev sahipliğini yaptığı ‘Travma, Büyü ve Aşk’ adlı etkinlik yoğun ilgi gördü. Sona Totoyan, savaşta yıkılan Halep’te yaşayan büyükannesinin ölümünden sonra keşfettiği kuklaların ve ailesinin Urfa’dan Halep’e, oradan dünyanın başka yerlerine göç hikayesini anlattı. Karagöz sanatçısı Ayhan Hülagü ise Osmanlı dönemine referanslar vererek geleneksel kukla gösterisi gerçekleştirdi.

Etkinlikte Osmanlı dönemindeki kültürel yaşamdan karagöz, meddah, ortaoyununa geleneksel sanatlara bir çok konu konuşuldu. Hülagü’nün Karagöz’ü tüm detaylarıyla masaya yatırdığı özel geceye akademi dünyasından, üniversite öğrencilere geniş bir katılım sağlandı.

Daha önce de ABD’nin en büyük kukla festivalinde Karagöz ilk defa yer almıştı

U.S. Karagoz Theatre Company’nin sahneye taşıdığı ‘The forest of the witch’ adlı oyun, oyuncu-yazar Ayhan Hülagü’nün yorumuyla 65. Ulusal Kukla Festivali’nde seyirciyle buluştu.

Hülagü aynı festivalde Karagöz üzerine atölye çalışmaları düzenledi ve Amerikalı sanatçılarla birlikte ortak bir kukla sergisi açtı. Sanatçı ayrıca Minnesota Üniversitesi’nde akademisyenlere ve sanatçılara Karagöz’ü tanıttı ve çalıştay düzenledi.

 

Harvard Üniversitesi’nde Karagöz’e yoğun ilgi

 

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close